Boken tar med er på ett fantasifullt äventyr tillsammans med kaninfamiljen. De har en magisk säng som kan flyga vart som helst i hela vida världen. För att få den att flyga behöver kaninerna kunna rimma. Just den här morgonen när kaninfamiljen vaknar är det ingen vanlig dag. Det är Lillbusans födelsedag och hon älskar ballonger. Lillbusan födelsedagen blir ett flygande äventyr. Vilken tur att hon inte är höjdrädd./Btj.
Där syskonen Ava och Jack bor finns det drakar. Graun och Fafnine har flyttat hem till Ava och Jacks familj och nu är det dags att gå i skolan. Jack och Ava är överlyckliga, de får ju flygskjuts dit- Och Graun och Fafnine är förväntansfulla inför att få börja ta draklektioner. Men snart förstår de att skolan inte bara handlar om att leka och ha roligt, de måste också lära sig många nya regler. Dessutom är inte alla drakar i klassen snälla./Bt.
Ina ska bara vara hemma på sommarlovet, men när alla andra i klassen berättar om sina sommarplaner hör Ina sig själv säga att hon visst ska åka på semester, söderut. Grejen är bara den att nya killen i klassen har flyttat till lägenhetsområdet där Ina bor. Han kommer se att hon inte alls åkt på semester. Men kanske kan han hjälpa henne att hålla lögnen vid liv? Och kanske kommer det att bli bästa sommarlovet./Btj.
Det är en konstig dag. När Erik blir arg på sin bästa vän Noah på förskolan växer en vredesbubbla upp ur hans huvud. Ju mer han tänker på hur arg han är, desto större blir den. Överallt och hela dagen är bubblan i vägen. Erik står inte ut- Då kommer han på vems fel det är att bubblan finns Det är Noahs fel. Men vad kommer hända när Erik hittar Noah? Och kommer han någonsin att bli av med vredesbubblan?/Btj.
Följ med till den spännande vikingatiden och en värld av farliga resor, storslagna fester, mystiska gudar, blänkande svärd och trollkunniga spåkvinnor.Hur gestaltade sig egentligen livet för en vanlig svensk familj för lite mer än tusen år sedan? I den här boken får vi lära känna Åshed, Egil och deras föräldrar och syskon, och deras liv på en vikingatida bondgård. Vi följer dem i arbetet med djuren och åkrarna, ser hur de fiskade, lagade mat, sydde kläder och mycket mer.Men vardagens lunk bryts på den stora julfesten, när hövdingen Knut samlar ihop ett vikingatåg i öster. Egil, pappa Ragnar och sköldmön Hervor drar iväg på en resa över havet. Där väntar svåra strider, oväntade skatter och en lång resa till den stora staden Könugård.Vikingatiden är andra delen i den nya bokserien om Sveriges fantastiska historia av Fabian Göranson. En rikt illustrerad och faktaspäckad bok med serieavsnitt, för alla vetgiriga 5-12-åringar.
Det är dags att sova och Marc vill gärna sova, men han kan inte. Han kan verkligen inte. Han är nämligen rädd. Tänk om en jättemygga flyger in i hans rum? Eller om han ramlar ur sängen? Eller om månen smälter? Hans mamma vet alltid hur hon ska ta hand om Marcs rädslor. Men lyckas hon? Gör hon det verkligen?/Btj.
Det finns inget som kejsaren älskar så mycket som att klä sig i vackra kläder och gå ut i sin stad för att ta emot folkets jubel. En dag kommer några sluga bedragare till staden och påstår att de kan väva det vackraste tyget i hela världen. Men så säger de också att kläderna de syr av tyget kan ses av alla förutom av de som missköter sitt arbete eller är dumma./Btj.
Varför försvinner skuggor ibland? Hur kan snöflingor vara mjuka och fluffiga men också isiga och vassa Vad ska man ta sig till om vinden tjuter som en varg? När världen känns oförutsägbar, förvirrande eller skrämmande, lyckas barnet i denna bok finna ett hopp i de små knopparna på ett körsbärsträd./Btj.
Tänk vad solen faktiskt gör och kan. Tant sol både trixar och trollar, ser till att växter växer och vinden virvlar. Det är faktiskt bara på vintern som Tant sol blir svag och måste vila, då kryper hon långsamt längs himmelskanten och du får ta på dig mössan och vantarna./Btj.
Mysterier över hela världen väntar på att lösas, och arkeologdeckarna Marvin, Ramses, Neffi och hunden Farao är redo. Farbror Valdemar har byggt om sin gamla Volvo till en flygande bil. Barnen får åka med till Danmark, där tempelriddarnas försvunna skatt kanske finns. Arkeologdeckarna måste klura ut gåtor och ta sig genom hemliga gångar för att hitta skatten. Farbror Valdemar är som vanligt inte till någon hjälp, eftersom han är försvunnen./Btj.
I tre böcker har vi fått följa bokvandraren Tilly på hennes äventyr. Nu kommer fortsättningen där vi får lära känna Milo, boksmugglarpojken, som bor på ett magiskt tåg.
Colin the Crab, the most skillful builder on the eastern riverbank, never hesitates to help his friends. Now Colin is busy with his own new project-a garden pavilion for his home. But after a week of hard work, the pavilion of his dreams is still unfinished. Even worse, a boisterous fish family has taken over the construction site. The exhausted Colin buries himself under a blanket and refuses to open his curtains. Puzzled, Colin's friends call an emergency meeting-it's time for them to take action!.
Jättemyrsloken anordnar en tävling om vem som är det konstigaste djuret i världen. Djuren får själva anmäla sig och berätta varför just de är konstigast. Men hur väljer man en vinnare när alla deltagare är helkonstiga?.
En djupdykning ner i haven! Det här är boken för dig som vill veta mer om de gåtfulla, smarta och fascinerande bläckfiskarna. Visste du att de har tre hjärtan och blått blod? Hjärnan är inte samlad i huvudet, som hos oss, utan finns utspridd över hela kroppen. Och eftersom de saknar skelett är kropparna så mjuka att de kan pressa sig igenom små hål som riktiga utbrytarkungar! Om det här och mycket mer kan du läsa i Celia Svedhems faktaspäckade och spännande bok. Följ med ner under ytan och njut av en svindlande undervattensvärld i Filippa Widlunds färgsprakande illustrationer. En härlig bok för hela familjen.CELIA SVEDHEM är utbildad psykolog som även jobbar som frilansskribent och litteraturkritiker. "Stora boken om bläckfiskar" är hennes bokdebut. FILIPPA WIDLUND är en av våra allra främsta illustratörer med en förkärlek för faktaböcker. Hon har bland annat gjort bilder till böckerna om "Bojan" och "Så funkar det!".
Älskar du också karuseller och nöjesparker? I den här boken får du svar på alla dina frågor om nöjesfält! Ingen fråga är för konstig eller för svår att svara på. Men kanske är svaret en aning läskigt ... Nöjesfält är en plats för drömmare, sagovärldar fyllda av spänning och dramatik men där ingenting är farligt på riktigt. Eller?